O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasida parrandachilik sanoatida hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi
Delegatsiya vakillari Hindistonning «Karnataka Poultry Farmers & Breeders Association» (KPFBA) bilan parrandachilik mahsulotlarini yetishtirishda kooperatsiya tizimini o‘rganish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazdi. Hindistondagi Karnataka provinsiyasida xoʻjaliklar va tomorqa yer egalari oʻrtasida oʻrnatilgan kooperatsiya tizimi hisobiga mamlakatda yetishtiriladigan parranda goʻshtining 70 foiz qismi yetishtiriladi. Safar davomida ushbu jihatlarni oʻrganish va kelgusida Oʻzbekiston sharoiti uchun maʼqul tomonlarini oʻzlashtirish rejalashtirilmoqda.
Muzokaralar natijasida Hindistonning «Karnataka Poultry Farmers & Breeders Association» (KPFBA) bilan Respublikamiz hududida xorijiy tajribalarni joriy etish borasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Memorandum doirasida parrandachilik sohasida o‘qitish, laboratoriya va texnik yordam, kichik fermerlar imkoniyatlarini kengaytirish, yangi texnologiyalarni qo‘llash va monitoring qilish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik ishlari amalga oshiriladi.
KPFBA – 1991-yilda tashkil etilgan, Hindistonning Karnataka provinsiyasida faoliyat yurituvchi yetakchi parrandachilik uyushmasi bo‘lib, ilmiy tadqiqotlar, o‘quv dasturlari va soha ehtiyojlarini qondirish bilan shug‘ullanadi.

В настоящее время делегация представителей Ассоциации «Паррандасаноат» находится в городе Бангалор, штат Карнатака, Индия.
Представители делегации провели переговоры с Ассоциацией птицеводов и заводчиков Карнатаки (KPFBA) по изучению системы кооперации в производстве птицеводческой продукции. В штате Карнатака благодаря кооперации между хозяйствами и владельцами приусадебных участков производится около 70% мяса птицы страны. В ходе визита изучаются эти аспекты с целью внедрения наиболее подходящих элементов в условиях Узбекистана.
По итогам переговоров подписан меморандум о сотрудничестве с Ассоциацией KPFBA по внедрению передового зарубежного опыта в Узбекистане.
Меморандум предусматривает сотрудничество в обучении, лабораторной и технической помощи, расширении возможностей мелких фермеров, внедрении и мониторинге новых технологий в птицеводстве.
KPFBA – ведущая птицеводческая ассоциация Индии, основанная в 1991 году. Она занимается научными исследованиями, образовательными программами и удовлетворением потребностей отрасли в штате Карнатака.