Kooperatsiya asosida parranda go‘sht mahsulotlari yetishtirish tizimi o‘rganilmoqda
Ayni kunlarda «Parrandasanoat» uyushmasi vakillari hamda Mikrokreditbank mas’ullaridan iborat delegatsiya Hindistonning Karnataka provinsiyasining Bangalor shahrida boʻlib turibdi.
Delegatsiya aʼzolari bugun Bangalor atrofidagi kooperatsiya asosida parranda go‘sht mahsulotlari yetishtiruvchi xo‘jaliklarida bo‘lib, ularda parranda boqish shart-sharoitlari va kooperatsiya tizimini yo‘lga qo‘yish mexanizmlarini o‘rganmoqda.
Bugun ular tomonidan Karnataka provinsiyasining Mulbagal qishlog‘ida Hindistondagi Nanda Group yirik parrandachilik kompaniyasining aholi tomorqalari ixtisoslashgan parranda boqish xoʻjaliklari bilan oʻrnatilgan parranda go‘sht yetishtirish kooperatsiya asosidagi tizimini o’rganildi.
Ma’lum qilinishicha, Nanda Group kompaniyasining Mulbagal qishlog‘ining o‘zida 27 ta parranda go‘shti yetishtirish kooperatsiyasi bo‘lib, xo‘jaliklarga tegishli parranda boqish nuqtalari soni 600 tani tashkil etadi.

Изучается кооперативная система производства мяса птицы
В настоящее время делегация, состоящая из представителей Ассоциации «Parrandasanoat» и банка «Микрокредит», находится в городе Бангалор штата Карнатака, Индия.
Сегодня члены делегации посетили птицеводческие хозяйства в районе Бангалора, работающие по кооперативной системе производства мяса птицы. Они изучили условия содержания птиц и механизмы внедрения таких кооперативных систем.
Делегация также изучила кооперативную систему производства мяса птицы, созданную крупной индийской птицеводческой компанией Nanda Group совместно с приусадебными хозяйствами в деревне Мулбагал, штат Карнатака.
Сообщается, что только в деревне Мулбагал компания Nanda Group управляет 27 кооперативами по производству мяса птицы, в которых функционируют 600 пунктов по выращиванию птицы.