Kooperatsiya asosida parranda go‘sht mahsulotlari yetishtirish tizimi o‘rganilmoqda
Ayni kunlarda «Parrandasanoat» uyushmasi vakillari hamda Mikrokreditbank mas’ullaridan iborat delegatsiya Hindistonning Karnataka provinsiyasining Bangalor shahrida boʻlib turibdi.
Delegatsiya aʼzolari bugun Bangalor atrofidagi kooperatsiya asosida parranda go‘sht mahsulotlari yetishtiruvchi xo‘jaliklarida bo‘lib, ularda parranda boqish shart-sharoitlari va kooperatsiya tizimini yo‘lga qo‘yish mexanizmlarini o‘rganmoqda.
Bugun ular tomonidan Karnataka provinsiyasining Mulbagal qishlog‘ida Hindistondagi Nanda Group yirik parrandachilik kompaniyasining aholi tomorqalari ixtisoslashgan parranda boqish xoʻjaliklari bilan oʻrnatilgan parranda go‘sht yetishtirish kooperatsiya asosidagi tizimini o’rganildi.
Ma’lum qilinishicha, Nanda Group kompaniyasining Mulbagal qishlog‘ining o‘zida 27 ta parranda go‘shti yetishtirish kooperatsiyasi bo‘lib, xo‘jaliklarga tegishli parranda boqish nuqtalari soni 600 tani tashkil etadi.

Today, members of the delegation visited poultry farms in the Bangalore area operating under a cooperative system for poultry meat production. They studied the conditions for raising poultry and mechanisms for establishing such cooperative systems.
The delegation also explored the cooperative-based poultry meat production system established by Nanda Group, a major poultry company in India, in collaboration with household farms in Mulbagal village, Karnataka province.
It was reported that in Mulbagal village alone, Nanda Group operates 27 poultry meat production cooperatives, with 600 poultry farming units belonging to these cooperatives.