Parranda kasalliklariga qarshi chora-tadbirlar va kasalliklarni oldini olish masalalari o‘rganildi
«Parrandasanoat» uyushmasi vakillari hamda «Mikrokreditbank» ATB mas’ullaridan iborat delegatsiya Hindistonning Karnataka provinsiyasining Bangalor shahrida bo‘lib qaytdi.
Delegatsiya a’zolari Hindiston markaziy hukumatiga qarashli Karnataka provinsiyasi Bangalor shahridagi “Hayvonlar salomatligi va veterinariya biologik dori-darmonlari” instituti qoshidagi vaksinalar va diagnostikalar ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish markazida bo‘lishdi.
Institutda parranda kasalliklari diagnostikasi laboratoriyasi rahbari doktor Harshakumar Shetti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda laboratoriyada amalga oshirilayotgan ishlar, ilmiy izlanishlar bilan yaqindan tanishtirdi hamda kelgusida rejalashtirilayotgan ilmiy-amaliy hamkorlik bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
Uchrashuv so‘ngida O‘zbekistondagi parranda kasalliklari diagnostikasi laboratoriyasi xodimlarini kelgusida ushbu markazda bilim va ko‘nikmalarini oshirishni va tajriba almashinuvini tashkil etish yuzasidan kelishib olindi.
Ma’lumot uchun:
“Hayvonlar salomatligi va veterinariya biologik dori-darmonlari” instituti maydoni 600 gektarni tashkil etib, unda yirik va mayda shoxli mollar, parranda va baliqlarda uchraydigan kasalliklarni o‘rganish, ilmiy tadqiqot va tajriba sinov maydonlari joylashgan. Shu yerning o‘zida tajriba sinov ishlari natijasiga ko‘ra 20 dan ziyod vaksina va veterinariya dori-darmonlari ishlab chiqariladi.

Делегация, состоящая из представителей ассоциации «Паррандосаноат» и АТБ «Микрокредитбанк», посетила город Бангалор в провинции Карнатака, Индия.
Члены делегации побывали в Центре научных исследований по разработке вакцин и диагностических методов при Институте здоровья животных и ветеринарных биологических препаратов, находящемся в городе Бангалор провинции Карнатака, под управлением центрального правительства Индии.
В институте состоялась встреча с руководителем лаборатории диагностики заболеваний птиц доктором Харшакумаром Шетти.
На встрече были представлены работы лаборатории и научные исследования, а также обсуждены вопросы будущего научно-практического сотрудничества.
В конце встречи была достигнута договоренность о повышении квалификации и обмене опытом сотрудников лаборатории диагностики заболеваний птиц из Узбекистана в данном центре.
Для справки:
Институт здоровья животных и ветеринарных биологических препаратов занимает площадь 600 гектаров, где изучаются заболевания крупного и мелкого рогатого скота, птиц и рыб, а также расположены научно-исследовательские и экспериментальные площадки. На основании результатов экспериментальных работ здесь производится более 20 видов вакцин и ветеринарных препаратов.