Parranda kasalliklariga qarshi chora-tadbirlar va kasalliklarni oldini olish masalalari o‘rganildi
«Parrandasanoat» uyushmasi vakillari hamda «Mikrokreditbank» ATB mas’ullaridan iborat delegatsiya Hindistonning Karnataka provinsiyasining Bangalor shahrida bo‘lib qaytdi.
Delegatsiya a’zolari Hindiston markaziy hukumatiga qarashli Karnataka provinsiyasi Bangalor shahridagi “Hayvonlar salomatligi va veterinariya biologik dori-darmonlari” instituti qoshidagi vaksinalar va diagnostikalar ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish markazida bo‘lishdi.
Institutda parranda kasalliklari diagnostikasi laboratoriyasi rahbari doktor Harshakumar Shetti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda laboratoriyada amalga oshirilayotgan ishlar, ilmiy izlanishlar bilan yaqindan tanishtirdi hamda kelgusida rejalashtirilayotgan ilmiy-amaliy hamkorlik bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
Uchrashuv so‘ngida O‘zbekistondagi parranda kasalliklari diagnostikasi laboratoriyasi xodimlarini kelgusida ushbu markazda bilim va ko‘nikmalarini oshirishni va tajriba almashinuvini tashkil etish yuzasidan kelishib olindi.
Ma’lumot uchun:
“Hayvonlar salomatligi va veterinariya biologik dori-darmonlari” instituti maydoni 600 gektarni tashkil etib, unda yirik va mayda shoxli mollar, parranda va baliqlarda uchraydigan kasalliklarni o‘rganish, ilmiy tadqiqot va tajriba sinov maydonlari joylashgan. Shu yerning o‘zida tajriba sinov ishlari natijasiga ko‘ra 20 dan ziyod vaksina va veterinariya dori-darmonlari ishlab chiqariladi.

Measures to combat poultry diseases and prevent them have been studied
A delegation consisting of representatives from the "Parrandasanoat" Association and "Microcreditbank" JSCB visited Bangalore, Karnataka Province, India.
The delegation members visited the Center for Scientific Research on Vaccine and Diagnostic Development at the Institute of Animal Health and Veterinary Biological Products in Bangalore, Karnataka Province, under the jurisdiction of the Central Government of India.
A meeting was held with Dr. Harshakumar Shetti, head of the poultry disease diagnostics laboratory at the institute.
During the meeting, the laboratory's activities and scientific research were introduced, and ideas for future scientific and practical collaboration were discussed.
At the end of the meeting, an agreement was reached to organize skill enhancement and experience exchange for employees of the poultry disease diagnostics laboratory in Uzbekistan at this center.
For reference:
The Institute of Animal Health and Veterinary Biological Products covers an area of 600 hectares, where diseases of large and small livestock, poultry, and fish are studied. It also houses research and experimental fields. Based on the results of experimental work, more than 20 types of vaccines and veterinary medicines are produced here.