2025 йил 25 январь куни «Паррандасаноат» уюшмаси ташаббуси билан Тошкент шаҳрида паррандачиларнинг «Ичак саломатлиги» илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди.
Амалий -семинарга ООО ПТК «АйБиЭс« МЧЖ (Москва, Россия Федерацияси), УП «МВСервиcэ»(Минск, Беларусия) компанияларинг етакчи мутахассислари таклиф қилинди.
Амалий -семинар мавзуси республикамиз паррандачилик хўжаликларининг ветеринария фаровонлигини таъминлаш, ўз вақтида диагностика қилиш, паррандаларнинг овқат ҳазм қилиш тизими касалликларини олдини олишнинг замонавий ва самарали усулларига бағишланди
Тадбирда Республикамизнинг паррандачилик хўжаликлари ва паррандачилик фермаларининг етакчи мутахассислари иштирок этишди.
Етакчи маърузачи сифатида Белоруссиянинг УП «МВСервиcэ» бош директори, ветеринария шифокор Павел Николаевич Мелников таклиф қилинди. У «Паррандаларнинг овқат ҳазм қилиш тизими касалликлари диагностикасида морфологик тадқиқотлар» мавзусида маъруза қилди. Маъруза иштирокларда катта қизиқиш уйғотди.
Ушбу тадбирда Евроосиё паррандачилик уюшмаси эксперт комиссияси аъзоси, ветеринария шифокори. ООО ПТК “АйБиЭс“ бош директори Дмитрий Сергеевич Преображенский парранда касалликларини олдини олиш, профилактика қилиш бўйича маърузаси билан иштирок этди.
Давра суҳбати форматидаги конференция якунида Мелников П.Н. тингловчиларнинг барча саволларига жавоб берди.
Мутахассислар томонидан ўтказилган мастер-классда паррандаларда учрайдиган ички касалликлар яққол мисоллар билан кўрсатилиб, касалликларини олдини олиш борасида қилинадиган ишлар борасида иштирокчиларга керакли маслаҳатлар берилди.

В Ташкенте прошла научно-практическая конференция птицеводов
25 января 2025 года по инициативе Ассоциации «Птицепромышленность» в Ташкенте прошла научно-практическая конференция «Здоровье пищеварительной системы птиц».
На практический семинар были приглашены ведущие специалисты компаний ООО ПТК «АйБиЭс» (Москва, Российская Федерация) и УП «МВСервис» (Минск, Беларусь).
Тема семинара была посвящена обеспечению ветеринарного благополучия птицеводческих хозяйств, своевременной диагностике, а также современным и эффективным методам предотвращения заболеваний пищеварительной системы птиц.
В мероприятии приняли участие ведущие специалисты птицеводческих хозяйств страны.
В качестве главного докладчика был приглашен генеральный директор УП «МВСервис» (Беларусь), ветеринарный врач Павел Николаевич Мельников, который выступил с докладом на тему «Морфологические исследования в диагностике заболеваний пищеварительной системы птиц». Доклад вызвал большой интерес у участников.
Также в конференции принял участие Дмитрий Сергеевич Преображенский, член экспертной комиссии Евразийского союза птицеводов, ветеринарный врач, который выступил с докладом о профилактике и предотвращении заболеваний птиц.
В завершение конференции, в формате круглого стола, Мельников П.Н. ответил на все вопросы участников.
На мастер-классе, проведенном специалистами, были продемонстрированы внутренние болезни птиц на наглядных примерах, участники получили полезные советы по профилактике этих заболеваний.