2025 йил 25 январь куни «Паррандасаноат» уюшмаси ташаббуси билан Тошкент шаҳрида паррандачиларнинг «Ичак саломатлиги» илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди.
Амалий -семинарга ООО ПТК «АйБиЭс« МЧЖ (Москва, Россия Федерацияси), УП «МВСервиcэ»(Минск, Беларусия) компанияларинг етакчи мутахассислари таклиф қилинди.
Амалий -семинар мавзуси республикамиз паррандачилик хўжаликларининг ветеринария фаровонлигини таъминлаш, ўз вақтида диагностика қилиш, паррандаларнинг овқат ҳазм қилиш тизими касалликларини олдини олишнинг замонавий ва самарали усулларига бағишланди
Тадбирда Республикамизнинг паррандачилик хўжаликлари ва паррандачилик фермаларининг етакчи мутахассислари иштирок этишди.
Етакчи маърузачи сифатида Белоруссиянинг УП «МВСервиcэ» бош директори, ветеринария шифокор Павел Николаевич Мелников таклиф қилинди. У «Паррандаларнинг овқат ҳазм қилиш тизими касалликлари диагностикасида морфологик тадқиқотлар» мавзусида маъруза қилди. Маъруза иштирокларда катта қизиқиш уйғотди.
Ушбу тадбирда Евроосиё паррандачилик уюшмаси эксперт комиссияси аъзоси, ветеринария шифокори. ООО ПТК “АйБиЭс“ бош директори Дмитрий Сергеевич Преображенский парранда касалликларини олдини олиш, профилактика қилиш бўйича маърузаси билан иштирок этди.
Давра суҳбати форматидаги конференция якунида Мелников П.Н. тингловчиларнинг барча саволларига жавоб берди.
Мутахассислар томонидан ўтказилган мастер-классда паррандаларда учрайдиган ички касалликлар яққол мисоллар билан кўрсатилиб, касалликларини олдини олиш борасида қилинадиган ишлар борасида иштирокчиларга керакли маслаҳатлар берилди.

On January 25, 2025, the "Poultry Industry" association, initiated the "Digestive Health of Birds" scientific and practical conference in Tashkent.
Leading specialists from companies such as LLC PTK "AiBiEs" (Moscow, Russian Federation) and UP "MVService" (Minsk, Belarus) were invited to the practical seminar.
The seminar focused on ensuring veterinary welfare in the country's poultry farms, timely diagnostics, and modern and effective methods for preventing diseases in birds' digestive systems.
The event was attended by leading specialists from poultry farms across the country.
As a leading speaker, the Director General of UP "MVService" in Belarus, veterinary doctor Pavel Nikolaevich Melnikov, was invited to deliver a lecture on "Morphological studies in the diagnostics of digestive diseases in birds." His presentation generated significant interest among the participants.
Dmitry Sergeyevich Preobrazhensky, a member of the Expert Commission of the Eurasian Poultry Union and a veterinary doctor, also delivered a presentation on preventing and managing poultry diseases.
The conference concluded with a round-table discussion where Melnikov P.N. answered all participants' questions.
During the master-class conducted by specialists, internal diseases of birds were demonstrated with clear examples, and participants received valuable advice on preventing these diseases.