Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 17 январдаги “2025 йилда аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги ПҚ-12-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида Хоразм вилоятида «Parranda Investment»МЧЖ томонидан паррандачилик соҳасида кооперация тизимида замонавий сўйиш корхоналари (кушхоналар) ва музлаткичли омборхоналар, маҳсулотлар ва чиқиндиларни қайта ишлаш, наслли жўжалар етиштириш ва парранда маҳсулотлари ишлаб чиқариш қувватларини ўз ичига олган тайёр бизнес лойиҳаларини амалга ошириш ишлари олиб борилмоқда.
Хусусан Хоразм вилояти хокимлиги, “Паррандасаноат“ уюшмаси ҳамда Микрокредитбанк масъуллари билан биргаликда тайёр бизнес лойихалари учун ер танлаш ишлари бошлаб юборилди.
Умумий қиймати 60 млн. АҚШ долл. бўлган ушбу лойиҳа ишга туширилиб, йилига 50 минг тонна парранда гўштини ишлаб чиқариш ва чуқур қайта ишлаш ҳамда ишлаб чиқилган маҳсулотларини экспортга йўналтириш мақсад қилинган.
Ушбу куринишдаги тайёр бизнес лойиҳалари Тошкент вилояти ва Наманган вилоятида ҳам амалга оширилиши белгиланган.

In order to implement the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. PQ-12 dated January 17, 2025, "On Measures to Ensure Employment and Reduce Poverty in 2025," LLC "Parranda Investment" in the Khorezm region is working on implementing modern slaughterhouses and cold storage facilities, processing of products and waste, breeding of pedigree chicks, and production of poultry products within a cooperative system in the poultry farming sector.
In particular, work has begun on selecting land plots for ready-made business projects in cooperation with the Khorezm region's administration, the "Parrandasanoat" Association, and representatives of Microcredit Bank.
The total cost of this project is 60 million USD. It aims to produce 50 thousand tons of poultry meat per year, with deep processing and export of the finished products.
Similar ready-made business projects are also planned to be implemented in Tashkent and Namangan regions.