Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 17 январдаги “2025 йилда аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги ПҚ-12-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида Хоразм вилоятида «Parranda Investment»МЧЖ томонидан паррандачилик соҳасида кооперация тизимида замонавий сўйиш корхоналари (кушхоналар) ва музлаткичли омборхоналар, маҳсулотлар ва чиқиндиларни қайта ишлаш, наслли жўжалар етиштириш ва парранда маҳсулотлари ишлаб чиқариш қувватларини ўз ичига олган тайёр бизнес лойиҳаларини амалга ошириш ишлари олиб борилмоқда.
Хусусан Хоразм вилояти хокимлиги, “Паррандасаноат“ уюшмаси ҳамда Микрокредитбанк масъуллари билан биргаликда тайёр бизнес лойихалари учун ер танлаш ишлари бошлаб юборилди.
Умумий қиймати 60 млн. АҚШ долл. бўлган ушбу лойиҳа ишга туширилиб, йилига 50 минг тонна парранда гўштини ишлаб чиқариш ва чуқур қайта ишлаш ҳамда ишлаб чиқилган маҳсулотларини экспортга йўналтириш мақсад қилинган.
Ушбу куринишдаги тайёр бизнес лойиҳалари Тошкент вилояти ва Наманган вилоятида ҳам амалга оширилиши белгиланган.

В целях реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № ПҚ-12 от 17 января 2025 года «О мерах по обеспечению занятости населения и снижению уровня бедности в 2025 году» в Хорезмской области ООО "Parranda Investment" ведет работу по внедрению в систему кооперации в птицеводстве современных цехов по убою (птицекомбинатов) и холодильных складов, переработке продуктов и отходов, выращиванию племенных цыплят, а также созданию мощностей по производству продукции птицеводства.
В частности, совместно с хокимиятом Хорезмской области, Ассоциацией «Паррандасаноат» и представителями Микрокредитбанка начата работа по выбору земельных участков для готовых бизнес-проектов.
Общая стоимость данного проекта составляет 60 млн долларов США. Планируется производство 50 тысяч тонн мяса птицы в год с глубокой переработкой и экспортом готовой продукции.