Мамлакатимизда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, ишлаб чиқаришни рағбатлантириш борасида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Хусусан, аҳолини арзон ва сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида паррандачилик соҳасига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Қонунчилик палатаси томонидан 2025 йил 18 февралда қабул қилинган, Сенат томонидан 2025 йил 29 апрелда маъқулланган “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” 16.05.2025 йилдаги ЎРҚ-1063-сон Ўзбекистон Республикасининг Қонунига мувофиқ паррандачилик маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи тадбиркорлик субъектлари 2030 йилнинг 1 январига қадар юридик шахслардан олинадиган ер солиғини тўлашдан озод этилди.
Ушбу имтиёз паррандачилик билан шуғулланаётган тадбиркорлар учун катта имкониятлар яратади. Ер солиғидан озод этилиши уларнинг харажатларини камайтириб, ишлаб чиқариш таннархининг пасайишига олиб келади.
Шунингдек, мазкур қонун соҳага янги инвестицияларни жалб қилишга ҳам хизмат қилади. Паррандачилик йўналишида фаолият бошламоқчи бўлган тадбиркорлар учун ер солиғидан озод этилиш муҳим рағбатлантирувчи омил бўлади. Бу эса, янги иш ўринларининг яратилишига ва ҳудудларнинг иқтисодий ривожланишига ижобий таъсир кўрсатади.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан
В нашей стране проводятся масштабные реформы по поддержке предпринимательства и стимулированию производства. В частности, с целью обеспечения населения доступными и качественными продуктами питания особое внимание уделяется птицеводству.
Принятый Палатой законодателей 18 февраля 2025 года и одобренный Сенатом 29 апреля 2025 года Закон Республики Узбекистан № ЎРҚ-1063 от 16.05.2025 предусматривает освобождение субъектов предпринимательства, занимающихся производством продукции птицеводства, от уплаты земельного налога с юридических лиц до 1 января 2030 года.
Эта льгота создаёт большие возможности для предпринимателей, занимающихся птицеводством. Освобождение от земельного налога снижает их расходы и приводит к снижению себестоимости продукции.
Кроме того, данный закон способствует привлечению новых инвестиций в отрасль. Освобождение от земельного налога является важным стимулом для предпринимателей, желающих начать деятельность в сфере птицеводства. Это, в свою очередь, способствует созданию новых рабочих мест и положительно влияет на экономическое развитие регионов.