Parrandachilik bilan shugʼullanasizmi?
– Uyushma tarkibidagi parrandachilik va yem ishlab chiqaruvchi korxonalariga 2024 yil 1 yanvarga qadar oʼz ehtiyoji uchun maqsadli ravishda ozuqa komponentlari va qoʼshimchalarini (TIF TN kodi 1001, 1003, 1005, 1201, 1206, 1507, 1512, 2302, 2304, 2306, 2309, 2835, 2922, 2930) temir yoʼl orqali tashishda, istisno tariqasida, Mustaqil Davlatlar Hamdoʼstligi temir yoʼllari tarif siyosatining 50 foizidan koʼp boʼlmagan miqdorda chegirmalar beriladi,
– Uyushmaga aʼzo boʼlgan parrandachilik xoʼjaliklariga import qilingan har bir bosh bir kunlik nasldor joʼja uchun 9 000 soʼm subsidiya beriladi,
– Uyushmaga aʼzo korxonalar tomonidan xorijiy mamlakatlardan parrandachilik sohasi ekspert va mutaxassislarini jalb qilish xarajatlari va ularning 6 oylik ish haqi miqdorining 50 foizi, biroq oyiga1 ming АQSh dollari ekvivalentidan oshmagan qismi qoplab beriladi.
Bundan tashqari, Uyushma Sizga quyidagi yordamlarni koʼrsatadi:
– oʼz xoʼjaligingizda yetishtirilgan va realizatsiya qilingan tuxumning har bir donasiga 50 soʼmdan va parranda goʼshtining har bir kilogrammiga 1000 soʼmdan subsidiya ajratilishi boʼyicha,
– tuxum, parranda goʼshti va mahsulotlarini eksport qilishda hamda soya donini import qilishda avtomobilь, temir yoʼl va havo transportida tashish xarajatlarini 50 foizgacha miqdorda kompensatsiya qilish boʼyicha,
– asosiy faoliyat turi parrandachilik boʼlgan tadbirkorlik subʼektlariga ularning asosiy faoliyat turi boʼyicha foyda soligʼi, mol-mulk soligʼi, yer soligʼi va suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkasini 50 foiz miqdorida qoʼllash boʼyicha,
– tijorat banklaridan aylanma mablagʼlarini toʼldirish uchun va parrandachilik loyihalarini amalga oshirish uchun bank foiz stavkasining bir qismini Tadbirkorlik faoliyatini qoʼllab-quvvatlash davlat jamgʼarmasi hisobidan qoplash boʼyicha,
– va boshqa masalalarda yuzaga kelayotgan mummolarni bartaraf qilish yuzasidan tegishli vazirlik va idoralar bilan yozishmalar olib boradi.
“O’zbekiston” telekanalining “Agro Olam” dasturining navbatdagi soni parrandachilik sohasiga bag’ishlandi. Ko’rsatuvda parrandachilik sohasida so’ggi yillarda yuz bergan o’zgarishlar va bu sohaning istiqboli haqida so’z ketdi.
«Ўзбекистон» телеканали ижодкорлари билан «Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили» давлат дастури бўйича «Инсон қадри учун» шиори остида паррандачилик соҳасида эришилган ютуқларга бағишланган видеофильм ишланди.
Xonaki parrandachilikning Qoraqalpog`iston tajribasi – «Taxiatosh chikkens» faoliyati bo`yicha ko`rsatuv tayyorlandi

Заниматься птицеводством?
- Птицеводческим и кормопроизводственным предприятиям, входящим в объединение, целенаправленно поставлять компоненты кормов и добавки (код tif TN) для собственных нужд до 1 января 2024 г. 1001, 1003, 1005, 1201, 1206, 1507, 1512, 2302, 2304, 2306, 2309, 2835, 2922, 2930) при перевозке по железной дороге, в качестве исключения предоставляются скидки в размере не более 50% тарифной политики железных дорог Содружества Независимых Государств,
- Птицеводческим хозяйствам-членам ассоциации будет предоставлена субсидия в размере 9 000 сум на каждую голову суточного птенца, завезенного,
- Предприятиями-членами Ассоциации возмещаются затраты на привлечение экспертов и специалистов птицеводческой отрасли из зарубежных стран и 50% от их 6-месячной заработной платы, но не более 1 тыс. долларов США в месяц.
Кроме того, Ассоциация окажет вам следующую помощь:
- по выделению субсидии в размере 50 сум на каждое зерно выращенного и реализованного яйца и 1000 сум на килограмм мяса птицы,
- по компенсации расходов на транспортировку автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом в размере до 50 процентов при экспорте яиц, птицы и продукции, а также при импорте сои,
-о применении к субъектам предпринимательства, основным видом деятельности которых является птицеводство, налога на прибыль по основному виду деятельности, налога на имущество, земельного налога и ставки налога за пользование водными ресурсами в размере 50 процентов;,
-по возмещению части банковской процентной ставки за счет государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности на пополнение оборотных средств коммерческих банков и на реализацию птицеводческих проектов,
- ведет переписку с соответствующими министерствами и ведомствами по вопросам ликвидации возникающих мумий и по другим вопросам.
Очередной выпуск программы” Агро Олам “телеканала” Узбекистан " был посвящен птицеводству. В шоу рассказывается об изменениях, произошедших в птицеводстве за последние годы, и о перспективах отрасли.
С создателями телеканала» Узбекистан «по государственной программе» год человеческого достоинства и активной махалли «под девизом» За человеческий достоинство " был снят видеофильм, посвященный достижениям в птицеводстве.