Parrandachilik bilan shugʼullanasizmi?
– Uyushma tarkibidagi parrandachilik va yem ishlab chiqaruvchi korxonalariga 2024 yil 1 yanvarga qadar oʼz ehtiyoji uchun maqsadli ravishda ozuqa komponentlari va qoʼshimchalarini (TIF TN kodi 1001, 1003, 1005, 1201, 1206, 1507, 1512, 2302, 2304, 2306, 2309, 2835, 2922, 2930) temir yoʼl orqali tashishda, istisno tariqasida, Mustaqil Davlatlar Hamdoʼstligi temir yoʼllari tarif siyosatining 50 foizidan koʼp boʼlmagan miqdorda chegirmalar beriladi,
– Uyushmaga aʼzo boʼlgan parrandachilik xoʼjaliklariga import qilingan har bir bosh bir kunlik nasldor joʼja uchun 9 000 soʼm subsidiya beriladi,
– Uyushmaga aʼzo korxonalar tomonidan xorijiy mamlakatlardan parrandachilik sohasi ekspert va mutaxassislarini jalb qilish xarajatlari va ularning 6 oylik ish haqi miqdorining 50 foizi, biroq oyiga1 ming АQSh dollari ekvivalentidan oshmagan qismi qoplab beriladi.
Bundan tashqari, Uyushma Sizga quyidagi yordamlarni koʼrsatadi:
– oʼz xoʼjaligingizda yetishtirilgan va realizatsiya qilingan tuxumning har bir donasiga 50 soʼmdan va parranda goʼshtining har bir kilogrammiga 1000 soʼmdan subsidiya ajratilishi boʼyicha,
– tuxum, parranda goʼshti va mahsulotlarini eksport qilishda hamda soya donini import qilishda avtomobilь, temir yoʼl va havo transportida tashish xarajatlarini 50 foizgacha miqdorda kompensatsiya qilish boʼyicha,
– asosiy faoliyat turi parrandachilik boʼlgan tadbirkorlik subʼektlariga ularning asosiy faoliyat turi boʼyicha foyda soligʼi, mol-mulk soligʼi, yer soligʼi va suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq stavkasini 50 foiz miqdorida qoʼllash boʼyicha,
– tijorat banklaridan aylanma mablagʼlarini toʼldirish uchun va parrandachilik loyihalarini amalga oshirish uchun bank foiz stavkasining bir qismini Tadbirkorlik faoliyatini qoʼllab-quvvatlash davlat jamgʼarmasi hisobidan qoplash boʼyicha,
– va boshqa masalalarda yuzaga kelayotgan mummolarni bartaraf qilish yuzasidan tegishli vazirlik va idoralar bilan yozishmalar olib boradi.
“O’zbekiston” telekanalining “Agro Olam” dasturining navbatdagi soni parrandachilik sohasiga bag’ishlandi. Ko’rsatuvda parrandachilik sohasida so’ggi yillarda yuz bergan o’zgarishlar va bu sohaning istiqboli haqida so’z ketdi.
«Ўзбекистон» телеканали ижодкорлари билан «Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили» давлат дастури бўйича «Инсон қадри учун» шиори остида паррандачилик соҳасида эришилган ютуқларга бағишланган видеофильм ишланди.
Xonaki parrandachilikning Qoraqalpog`iston tajribasi – «Taxiatosh chikkens» faoliyati bo`yicha ko`rsatuv tayyorlandi

“Parrandasanoat” association member.
– The association for the production of feed and poultry enterprises in the composition of January 1, 2024 until the components targeted to their needs and feed supplements (code tn TIF 1001, 1003, 1005, 1201, 1206, 1507, 1512, 2302, 2304, 2306, 2309, 2835, 2922, 2930) transportation by railway, as an exception, the commonwealth of independent states railway tariff policy of no more than 50% in the amount of discount given
– Member of the association for the chicks to poultry farms, which is a daily subsidized naslli 9 000 soums was imported each home is given
– The association of member companies and their costs the poultry industry experts and specialists from foreign countries by 6 to attract 50 percent of the amount of monthly salary, however, not to exceed the equivalent of one thousand u.s. dollars to cover part of oyiga1 is given.
In addition, the association of the following shows:
– grown in their farms and sale of the egg and poultry meat from every kilogram of each of the pieces separate from the sum the sum to be subsidized 50 1000 on
– eggs, shade and grain in the import of meat and poultry products in the export of automobile, railway and air transport by 50 percent on the amount of compensation to the cost of transportation,
– the subjects of their main activities the main activity poultry business profit tax, property tax, land tax and the tax rate for the use of water resources in the amount of 50 percent of the briefing on the application,
– working capital funds from commercial banks to the bank for the implementation of the project and poultry fill a portion of the interest rate at the expense of the state fund for support of business on the cover
– and conducts correspondence with relevant ministries and agencies in order to eliminate other issues unfolding in mummolarni.
“Uzbekistan” channel “Agro world” program was dedicated to a regular number of the poultry industry. In the field of poultry and has undergone changes in default so'g the word about the prospects of this sector in the years went by.
"Uzbekistan" tv channel with the creation of "Man of the neighborhood and the value of active to honor the year" on the state program "for the value of man under the slogan:" video works dedicated to the achievements in the field of poultry.
Tame the experience of karakalpakstan poultry – "hot chikkens" prepared on the activities of shows
The chicks in the incubator ochirib income of the population.
#Poultry
Activities in the field of poultry amudarya of the republic of karakalpakstan in the eyes of the media district